Forum Forum hobbystyczne Stronghold Net Strona G│ˇwna
Forum hobbystyczne Stronghold Net
Odpowiedz do tematu
Średniowiecze
Hrothgar

Do│▒czy│: 15 Sty 2007
Sk▒d: Kartuzy
Odpowiedz z cytatem
Witam!

Mam do was pewne pytanie...
Czy kto┼Ť z was walczy moze na wsp├│┼éczesnych turniejach rycerskich b─ůd┼║ nale┼╝y do jakiegos bractwa rycerskiego?Smile
Tym kt├│rzy nie wiedz─ů o co chodzi z tymi bractwami (a jest ich wielu wierzcie mi..Razz) wyt┼éumacz─Ö na szybko:

S─ů to organizacje zajmuj─ůce si─Ö odtwarzaniem wieku ┼Ťredniego..s─ů r├│┼╝ne bractwa ( klasyfikuj─ů si─Ö od przedstawiania okresu X wieku do oko┼éo po┼éowy XV-tego) w zale┼╝no┼Ťci od okresu kt├│ry przedstawiaj─ů.Organizuj─ů one r├│┼╝ne turnieje rycerskie, odtwarzaj─ů bitwy (gdyby nie bractwa to ani razu nie obejrzeliby┼Ťcie inscenizacji bitwy pod Grunwaldem:P) no i s─ů wynajmowane przez wielu ludzi do urz─ůdzania pokazu:)

Oczywi┼Ťcie by wstapi─ç do takiego bractwa trzeba mie─ç:

-Poj─Öcie o okresie kt├│ry chcemy odtwarza─ç
-Uzbrojenie oraz odzienie na tamten okres (jesli my┼Ťlicie ┼╝e przyjdziecie w dresiku i was wpuszcz─ů to siegrubo mylicie^^)
-Bro┼ä jak i jej wykonanie musi by─ç okresowe zgodne z histori─ů (w erze kiedy to biegali i p┼éywali sobie wikingowie chyba nie by┼éo rycerzy zakutych w blach─Ö)
-Trzeba mie─ç KAS─ś:kwasny:(Przyk┼éadowo jesli chcecie is─ç na templariusza to musicie wybuli─ç oko┼éo 10 tys. z┼éotych...ponadto musicie by─ç herbowi [mie─ç za przodka jakiego┼Ť giermka b─ůd┼║ rycerza] i mie─ç w┼éasn─ů ┼Ťwit─Ö..i 3/4 kasy w┼éa┼Ťnie na nia idzie;/)

Ja np. obra┼éem sobie okres XIIIw. (Joannita-W┼éoski zakonnik:P..bia┼éy krzy┼╝ na czarnym tle) i ┼╝eby zaoszczedzi─ç troch─Ö grosza SAM zrobi┼éem sobie kolczug─Ö (50 tys r─Öcznie robionych przezemnie k├│┼éek:P) i SAm musz─Ö sobie teraz zrobi─ç tarcz─Ö...eh...┼╝ycie rycerza nie jest ┼éatwe:).To jak?Nalezy kto┼Ť moze do jakiego┼Ť bractwa czy nie?;]
Ogl▒da profil u┐ytkownikaWyÂlij prywatn▒ wiadomoŠAdres AIM
Lord Dragon

Do│▒czy│: 02 Wrz 2006
Sk▒d: Krak├│w
Odpowiedz z cytatem
Wiesz ja je widziałem i nawet bym se powalczył gdyby nie było to takie drogie
Mateusz(Bordinio)

Do│▒czy│: 18 Gru 2005
Sk▒d: z Bordeaux
Odpowiedz z cytatem
Ja te┼╝ mia┼éem wst─ůpi─ç, ale jako┼Ť nie wysz┼éo. TO nie wiem czy by┼éo bractwo bo mo┼╝na by┼éo wybra─ç:
-Wojownika
-Ci─Ö┼╝kozbrojnego
-Halabardiera
-Włócznika
-Łucznika
-Kusznika

Na kusznika mia┼éem i┼Ť─ç, ale nie stawi┼éem si─Ö na zebranie i posz┼éo :zly:.
Kacper

Odpowiedz z cytatem
Nooo, ja ju┼╝ od d┼éugiego czasu szukam jakiego┼Ť porz─ůdnego bractwa.

Niestety, jedni maja ┼Ťwietn─ů kut─ů bro┼ä (a nie odlewane badziewie), dobrze walcz─ů, ale sami ludzie to prostaccy studenci Neutral Z kolei inne bractwo mia┼éo super ludzi, ale walka z tarcz─ů robion─ů po starej pralce mnie nie interesuje...

Stoczy┼éem raz tylko pojedynek na miecze, ale wygra┼éem Smile Do ┼╝adnego stowarzyszenia rycerzy nie nale┼╝─Ö. Bordinio, to "twoje" bractwo ma jak─ů┼Ť stronk─Ö? Smile

PS. Nie ma czego┼Ť takiego jak halabardier, to nie jest kanonier! Jest halabardnik Razz
Ogl▒da profil u┐ytkownikaWyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Hrothgar

Odpowiedz z cytatem
Cytat:
Ja te┼╝ mia┼éem wst─ůpi─ç, ale jako┼Ť nie wysz┼éo. TO nie wiem czy by┼éo bractwo bo mo┼╝na by┼éo wybra─ç:
-Wojownika
-Ci─Ö┼╝kozbrojnego
-Halabardiera
-Włócznika
-Łucznika
-Kusznika

Nowy rodzaj jednostki tworzysz:)

Cytat:
PS. Nie ma czego┼Ť takiego jak halabardier, to nie jest kanonier! Jest halabardnik

Odrazu wida─ç kto jest specjalista:)..no ale c├│┼╝..ka┼╝dy sie mo┼╝e pomyli─ç..Bordino..mo┼╝esz to przyj─ů─ç jako obraz─Ö ale wierz mi...dobrze ┼╝e nie doszed┼ée┼Ť do tych kusznik├│w bo kusznicto szybko sie nudzi (wiem bo kumpel trenowa┼é je ponad rok i m├│wi ┼╝e jest do bani;/) wi─Öc poleca┼ébym ci standart..┼éucznika albo jakiego┼Ť woja a wojowie r├│┼╝ni s─ů...Razz..miecze jednor─Öczne, p├│┼étorar─Öczne, obur─Öczne, buzdygany, ber┼éa, topory(z toporem cie nie wpuszcz─ů na turniej bo to cholernie niebezpieczna bro┼ä;/Miecz zrobi ci na tarczy ma┼ée wci─Öcie par─Ö mm a top├│r wyrw─Ö 2cm-metrow─ů:kwasny:) halabardy.Zostaje ci te┼╝ odatowa─ç sie na okres jaki┼Ť i poszuka─ç sobie pod niego bractwo.Ponadto w swoim ubiorze zwracaj uwag─Ö na szczeg├│┼éy..jedno nieodpowiednie wiazanie b─ůd┼║ kr├│j i sprzet moze okaza─ç si─Ö NIE HISTORYCZNY.Co prawda mo┼╝esz w takim sprz─Öcie chodzi─ç..ale licz sie z tym, ┼╝e pr─Ödko sie kto┼Ť do ciebie z uczestnik├│w przyczepi i zacznie cie wy┼Ťmiewa─ç tote┼╝ lepiej zainwestowa─ç w historyczny sprzet i dla pewno┼Ťci przed zakupem przejrze─ç rysunki w "Biblii Maciejowskiego".

Cytat:
Wiesz ja je widziałem i nawet bym se powalczył gdyby nie było to takie drogie

Nie zra┼╝aj si─Ö:)Na pocz─ůtek naucz si─Ö ple┼Ť─ç kolczug─Ö splotem 4w1 (europejski..naj┼éatwiejszy na pocz─ůtek:D) potem zr├│b sobie tarcz─Ö (napisz do mnie na PM-ce..powiem co i jak) a potem poszukaj bractwa i trenuj z nimi..na pocz─ůtku b─Ödziesz walczy┼é na palcaty (drewniane lagi..cholernie cie┼╝kie ale wywa┼╝one..wy─çwiczysz nadgarstek) a z czasem mo┼╝esz sobie uzbiera─ç na jaki┼Ť miecz jednor─Öczny (jedynka 200-300 z┼éVery Happy nie tak drogo).
Warlike

Do│▒czy│: 19 Cze 2006
Sk▒d: 49┬░ 40' N 21┬░ 10' E
Odpowiedz z cytatem
Heh, fajnie by by┼éo gdyby gdzie┼Ť niedaleko mnie by┼éo by takie bractwo... Ale pewnie nie ma... Szkoda Sad A ta kolczuga... Co tam bym mia┼é zaj─Öcie na d┼éugie zimowe wieczory Very Happy
Mateusz(Bordinio)

Sk▒d: z Bordeaux
Odpowiedz z cytatem
Embarassed Rozpędziłem się i tak napisałem, mam nadzieję , że mi wybaczycie.
W twierdzy, r├│wnie┼╝ jest b┼é─ůd ma┼éy:
pikinier=halabardnik

Kacprze niestety, nie spojrza┼éem na stronk─Ö i przepad┼éo. Ch─Ötnie bym wst─ůpi┼é do bractwa. Mo┼╝na by gada─ç o ┼Ťredniowieczu i spotkaliby┼Ťmy ludzi podobnych do nas Very Happy
Hrothgar

Odpowiedz z cytatem
Cytat:
Rozpędziłem się i tak napisałem, mam nadzieję , że mi wybaczycie.

Wybaczymy:)

Cytat:
Heh, fajnie by by┼éo gdyby gdzie┼Ť niedaleko mnie by┼éo by takie bractwo... Ale pewnie nie ma... Szkoda A ta kolczuga... Co tam bym mia┼é zaj─Öcie na d┼éugie zimowe wieczory

Sk─ůd wiesz?Very Happy..poszukaj w necie..musi jakie┼Ť by─çSmile..a co do kolczugi to looknijcie na poni┼╝szy link:

http://www.gildia.com/teksty/robert_bagrit/kolczuga

Znajdziecie tam tak┼╝e spos├│b jak zrobi─ç czepiec kolczy, he┼ém garnczkowy (XII-XIIIw.) r─Ökawice kolcze a tak┼╝e pochodni─ÖSmile.Je┼Ťli z t─ů kolcz─ů co┼Ť niejasnego to wali─ç z tym do mnie:P(PM albo GG 621195)..postaram si─Ö wyt┼éumaczy─çVery Happy.(a jesli chodzi o materia┼é na kolcze to najlepiej u┼╝ywa─ç drutu grub. 1.8mm OCYNKOWANEGO (kolczuga wam przynajmniej nie zardzewieje:P)a szeroko┼Ť─ç k├│┼éek juz zale┼╝y od grubo┼Ťci pr─Ötu kt├│rego u┼╝ywacie do tworzenia ich na maszynie tak┼╝e opisanej na stronce kt├│r─ů poda┼éem:)

Jeszcze jedno...je┼Ťli nie sta─ç was na sprz─Öt to zawsze mo┼╝ecie takie kolczugi robi─ç (pierwsza kolcza zajmie wam jakie┼Ť 3 miesi─ůce-mi zaj─Ö┼éo to 8 ze wzgl─Ödu na brak czasu) i sprzedawa─ç...za tak─ů fatyk─Ö dostaniecie od 200 do 600 z┼é w zale┼╝no┼Ťci od wykonania:D.A je┼Ťli wydaje sie wam to zbyt ┼╝mudne...kupujcie r─Ökawice spawalnicze za jakie┼Ť 8z┼éRazz (spokojnie..s─ů ze sk├│ry wi─Öc nikt sie nie przyczepi:))i obszywajcie je kolczug─ů i wystawiaiajcie za ok. 40-80z┼é...oczywi┼Ťcie sami wyceniacie towar.Nikt nie ma prawa si─Ö przyczepi─ç (zwr├│─çcie tylko uwag─Ö na to, ┼╝e klient patrzy na takie rzeczy jak np. pasy mocuj─ůce, klamry itp. takie dodatki zwi─Ökszaj─ů cen─Ö przedmiotu).
Crux

Sk▒d: Radom (51┬░24' N 21┬░10' E)
Odpowiedz z cytatem
Ja mo┼╝e si─Ö kiedy┼Ť zapisz─Ö. Od ilu lat przyjmuj─ů?
Hrothgar

Odpowiedz z cytatem
Zale┼╝y od bractwa na jakie sienapatoczysz...od jakich┼Ť 15-16 stu lat..ale s─ů tak┼╝e tego typu organizacje dla m┼éodszych.Niestety nie mam jednak┼╝e na ┼╝adn─ů z nich namiaru.
Diego

Do│▒czy│: 08 Sty 2006
Sk▒d: Tamt─ůd
Odpowiedz z cytatem
Ooo ciekawe niesłyszałem jeszcze :]
Chętnie bym popatrzył co i jak z tymi bractwami ale, brak czasu itp.
Ale nawet z ch─Öci─ů wi─ů┼ébym si─Ö za robienie r├│┼╝nego uzbrojenia Very Happy
Jak byłem na słowacji, to byłem na pokazie spoktania rycerskiego w zamku i po za zamkiem (Trwało to 2 dni ) było bardzo realistycznie Very Happy. Potem byłem w obozie rycerskim i tam też było bardzo ciekawie, można było nawet strzelić z kuszy lub łuku.
No i sobie strzela┼éem z kuszy, przyznam fajne Razz. Ale mniejsza o to, by┼éem jeszcze innego razu na innym zamku, tam mo┼╝na by┼éo sobie popatrze─ç na r├│┼╝ne pomieszczenia (jak w kazdym Very Happy ) ale najbardziej mnie zaciekawi┼éo stoisko z broni─ů. By┼éy tam miecze i ┼éuki. Miecze by┼éy w r├│┼╝nych cenach, pugina┼é (w sumie to nie miecz Razz) kosztowa┼é 900 koron czyli jakie┼Ť 90z┼é a miecz od 1400 (140 z┼é) koron w g├│re.
Z wielk─ů ch─Öci─ů zaj─ů┼ébym si─Ö wytwarzaniem jakiego┼Ť uzbrojenia Wink dosy─ç ciekawa sprawa no i troche znam si─Ö na sprz─Öcie ┼Ťredniowiecznym Very Happy.

Aha i mam pytanie Hrothgar, je┼╝eli przypu┼Ť─çmy zaj─ů┼ébym si─Ö kusznictwem, to przypadkiem na kusze nie trzeba mie─ç zezwolenia ? To jest bro┼ä, w dodatku bardzo gro┼║na i na to trzeba mie─ç specjalne zezwolenie (nie jak na bro┼ä paln─ů)

ps. Kusze u┼╝ywaj─ů niekt├│re odzia┼éy komandos├│w. Very Happy
[K$F]Crysta|Lord

Do│▒czy│: 02 Pa╝ 2006
Sk▒d: nie powiem:P
Odpowiedz z cytatem
Ch─Ötnie bym si─Ö brykn─ů┼é dotakiegobractwa mieczyk zbroja i ciezki trnieng to jest to!!
Warlike

Odpowiedz z cytatem
Heh, jak b─Öd─Ö u dziadka (na wsi lepsze warunki Razz ) to zaczn─Ö robi─ç bronie i tarcze jaka┼Ť zrobi─Ö Very Happy . U mnie te┼╝ jako tako mo┼╝na by by┼éo, ale na wsi lepiej.
Na pocz─ůtku najlepiej to chyba wezm─Ö zrobi─Ö lanc─Ö (kiedy┼Ť zrobi┼éem wypasisty ┼éuk i strza┼é─Ö ze metalowym grotem Very Happy ), bo naj┼éatwiej zrobi─ç. D┼éugi dr─ůg, kawa┼éek jakiego┼Ť metalu, podgrza─ç w piecu (dobrze si─Ö sk┼éada, ┼╝e akurat jest piec na ┼Ťwie┼╝ym powietrzu)
ukszta┼étowa─ç i da─ç na czuba Very Happy . Tarcza jeszcze lepiej - par─Ö kawa┼ék├│w drewna, odpowiednio oheblowa─ç, przybi─ç i gotowe. Tylko ta kolczuga.. Sk─ůd ja wezm─Ö taki d┼éugi drut Razz ?
Kurcz─Ö jak tylko znajd─Ö drut i naucz─Ö si─Ö robi─ç, ale b─Ödzie jazda Smile To mog─Ö zrobi─ç w domu, gorzej z broni─ů...
P.S W Krakowie, albo Wieliczce mo┼╝na kupi─ç niez┼ée bronie, od topor├│w obustronnych po bro┼ä paln─ů... Tyle ┼╝e ja mam 3 h drogi do Krakowa! Very Happy
[K$F]Crysta|Lord

Do│▒czy│: 02 Pa╝ 2006
Sk▒d: nie powiem:P
Odpowiedz z cytatem
Idz od dziadka do miasta na słupach telefonicznych jest tyyleeee drutu ze wystarczy dla całej armii:D
Warlike

Odpowiedz z cytatem
No teraz to ┼╝e┼Ť strzeli┼é... Laughing Tyle, ┼╝e to jest drut miedziany Smile A mi trzeba ┼╝elaznego! Very Happy
Powiat Gorlicki jest na czerwono
Nie wiesz czy gdzie┼Ť blisko jest jakie┼Ť bractwo?
Średniowiecze
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 3  

Odpowiedz do tematu